Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Αποτέλεσμα..??

Λάρισα - Παναιτωλικός 0-0 (9-10πεν) - Σελίδα 2 I_vote_lcap75%Λάρισα - Παναιτωλικός 0-0 (9-10πεν) - Σελίδα 2 I_vote_rcap 75%
[ 6 ]
[ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 8

Η Ψηφοφορί έκλεισε

Λάρισα - Παναιτωλικός 0-0 (9-10πεν) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λάρισα - Παναιτωλικός 0-0 (9-10πεν)

Δημοσίευση από Michael Τετ 21 Δεκ 2011 - 23:58

Άμα έχεις ανεβάσει 800 σφυγμούς μετά από αγώνα, παράτα και μπέναλντυ, εύκολα σου φεύγει κάτι τέτοιο.
Αλλά εκεί είναι που δεν πρέπει να μιλήσεις, λες ένα "θα το δούμε στην ΤΒ ρε παιδιά" και τέλος.

Παντως..
ολα τα κουλά συμβαινουν αυτο το 3ημερο του κυπελλου..
ποδήλατα, καρεκλες, μπινελικια
να δουμε και τι θα γινει αυριο....

ΑΕΛ-Παναιτωλικός 9-10 (στα πέναλτι)

Με ήρωα τον Τζενάμο που πέτυχε το δέκατο πέναλτι και απέκρουσε το αντίστοιχο του έτερου πορτιέρο Σωτηρίου, ο Παναιτωλικός πήρε το εισιτήριο για τους "16" εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕΛ.

Στο 20ο πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση στο AEL FC Arena με τον Παναιτωλικό να παίρνει την νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος επί της Λάρισας.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αγρινίου, ο Τζενάμο που πέτυχε το δέκατο πέναλτι και απέκρουσε το αντίστοιχο του έτερου πορτιέρο Σωτηρίου, δίνοντας το έναυσμα για πανηγύρια στον πάγκο των φιλοξενούμενων.

Σε ότι αφορά το τελικό 0-0 στο ματς, τα ενενήντα λεπτά εκτός από το ακυρωθέν γκολ του Πλιάγκα στο 7' δεν είχε κάτι καλό να επιδείξει με την παράταση να έχει άλλη εικόνα και τους δύο αντιπάλους να έχουν σπουδαίες ευκαιρίες αλλά να "διαμαρτύρονται" για ανατροπές του Σεσίνια και Θεοδωρίδη, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι διεξήχθη υπό συνεχή βροχή στο ΑΕΛ FC Arena που φιλοξένησε περίπου 6000 οπαδούς των γηπεδούχων αλλά και τον φερόμενο νέο επενδυτή της ΠΑΕ ΑΕΛ, Ανδρέα Πάτση που ήταν σε σουίτα μαζί με τον πρόεδρο της ομάδας Κώστα Πηλαδάκη.

Αξίζει να τονίσουμε πως οι παίκτες του Τεννέ πήραν μια άτυπη ρεβάνς από τους αντιπάλους τους, αφού την τελευταία φορά που συναντήθηκαν το 2008 και πάλι για το Κύπελλο Ελλάδος οι "βυσσινί" νίκησαν μέσα στο Αγρίνιο 2-0 κατακτώντας την πρόκριση.

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Βοηθοί διαιτητή: Αλεξέας, Λάμιας

Κίτρινες: Τσιμπάμπα, Χατζής, Σεσίνια, Κατσιαρός / Ετζενγκουελέ, Μητρόπουλος, Θεοδωρίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λάρισα (Κρις Κόουλμαν): Σωτηρίου, Αραμπατζής, Ταλ, Ααράμπ, Χατζής, Πλιάγκας (71' Σαϊτιώτης), Κατσιαρός, Βούζας (100' Χασομέρης), Μπόα Μόρτε (35' Σεσίνια), Τσιμπάμπα, Ζεκίνια.

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Τζενάμο, Παλαιολόγος, Κούσας, Ετζενγκουελέ, Άντι (91' Αναστασιάδης), Μητρόπουλος, Μουμίν (59' Καραμαλίκης), Ρότσα, Μπουμάλ (60' Καμαρά), Θεοδωρίδης, Χαριστέας.

Πίεση και γκολ που ακυρώθηκε

Ξεκινώντας την αναμέτρηση με τρεις επιθετικούς, ο Κόουλμαν ήθελε από την ομάδα του που είχε σύστημα 4-3-3 να πιέσει από την αρχή τον αντίπαλό της και αυτό φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Κινητήριος "μοχλός" και πρωταγωνιστής των ευκαιριών της ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά ήταν ο Πλιάγκας που απείλησε με σουτ στο 7' ενώ στο 14' βρήκε στόχο σκοράροντας ωστόσο ήταν από θέση οφ σάιντ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα και προσπάθησαν να μην έχουν τον παθητικό ρόλο των πρώτων λεπτών. Η ένταση και τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειπαν κυρίως χάρη στην ολισθηρότητα του αγωνιστικού χώρου από την συνεχή βροχή.

Ένα πρόβλημα που προέκυψε στον έμπειρο Μπόα Μόρτε ανάγκασε τον τεχνικό της ΑΕΛ να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή βάζοντας στο ματς τον Σεσίνια. Τρία λεπτά μετά την είσοδο του μεσοεπιθετικού της Λάρισας, οι γηπεδούχοι και πάλι απείλησαν με ένα μακρινό σουτ του Αραμπατζή το οποίο μπλόκαρε ο Τζενάμο.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Θεοδωρίδης με ωραία πάσα από αριστερά βρήκε τον Άντι και εκείνος σούταρε αλλά ο πορτιέρο Σωτηρίου ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.

Χωρίς ουσία και θέαμα

Το δεύτερο ημίχρονο είχε χειρότερη εικόνα από το πρώτο αφού έλειπαν και οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Τόσο οι Λαρισαίοι όσο και οι Αγρινιώτες χωρίς καθαρό μυαλό δεν μπορούσαν στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης να κάνουν μια σωστή φάση και να απειλήσουν τους Σωτηρίου και Τζενάμο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Κόουλμαν και Τεννές να αρχίζουν τις διορθωτικές κινήσεις για να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας τους και παράλληλα να τους δώσουν ώθηση. Καμαρά και Καραμαλίκης για τον Παναιτωλικό και Σαϊτιώτης για τους "βυσσινί" προκειμένου ο τεχνικός της ΑΕΛ να βοηθήσει την γραμμή κρούσης της ομάδας του.

Ο χρόνος κυλούσε και οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που με την στήριξή τους "ανέβαζαν" ψυχολογικά τους παίκτες της Λάρισας που ανέβασαν ρυθμό στο τελευταίο τέταρτο και απείλησαν δύο φορές με σουτ. Αρχικά, στο 78' μετά από πάσα του Σαϊτιώτη, ο Τσιμπάμπα πραγματοποίησε το σουτ από ύψος του πέναλτι και ο Τζενάμο έκανε σωτήρια επέμβαση κρατώντας το μηδέν. Πέντε λεπτά αργότερα (83') ο Κατσαρός με σουτ από διαγώνια θέση είδε τον πορτιέρο του Παναιτωλικού να σταματάει και πάλι την μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν τους ελεύθερους χώρους τους και στο 84' σε αντεπίθεση ο Άντι έκανε την σέντρα από αριστερά αλλά ο Ταλ πριν ο Καραμαλίκης κάνει την κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Ζεκίνια σούταρε έξω από την μεγάλη περιοχή με δύναμη και ο Τζενάμο και πάλι σωτήρια απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ευκαιρία φιλοξενούμενων... και διαμαρτυρίες γηπεδούχων

Με το ξεκίνημα σχεδόν της ημίωρης παράτασης (93') ο Καμαρά έκανε την σέντρα και ο Καραμαλίκης πρόλαβε ναι μεν την έξοδο του Σωτηρίου, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 99' οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Σεσίνια από τον Ετζενγκουελέ μέσαστην περιοχή με τον επιθετικό της ΑΕΛ να ξεπερνάει τον αντίπαλό του και τον υψηλόσωμο αμυντικό να τον ανατρέπει.

Το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με την κανονική διάρκεια και οι δύο ομάδες αναζητούσαν το πολυπόθητο γκολ πολύ πιο έντονα. Ο αρχηγός του Παναιτωλικού στο 103' μετά από ατομική ενέργεια σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε.

Στο 107' ο Σωτηρίου πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα, όταν ο Καμαρά έκανε την σέντρα και ο Καραμαλίκης με κεφαλιά νικήθηκε από τον πορτιέρο της ΑΕΛ, που διατήρησε το μηδέν στην εστία του και παράλληλα κέρδισε το χειροκρότημα.

Λίγο πριν το φινάλε και της παράτασης, ο Παναιτωλικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όταν ο Θεοδωρίδης έπεσε σε επαφή με τον Κατσιαρό, με τους Αγρινιώτες να ζητούν παράβαση για "σπρώξιμο" στον αρχηγό των φιλοξενούμενο.

Η σειρά των πέναλτι:

0-1 ο Θεοδωρίδης άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό.

1-1 ο Ζεκίνια ισοφάρισε για την ΑΕΛ.

1-2 εύστοχος και ο Χαριστέας.

2-2 εξαιρετική εκτέλεση από Σαϊτιώτη.

2-2 άστοχος ο Ετζενγκουελέ σούταρε απελπιστικά άουτ.

3-2 στο κέντρο ο Ααράμπ αιφνιδίασε τον Τζενάμο.

3-3 ψύχραιμος και εύστοχος ο Ρότσα

4-3 προβάδισμα και πάλι από τον Χασομέρη

4-4 ο Μητρόπουλος ισοφάρισε για τους Αγρινιώτες.

4-4 απέκρουσε ο Τζενάμο στην γωνία του το πέναλτι του Τσιμπάμπα.

4-5 προβάδισμα για Παναιτωλικό από τον Καμαρά.

5-5 ισοφάρισε ο Χατζής για την Λάρισα.

5-6 ο Καραμαλίκης για τους φιλοξεούμενους.

6-6 εύστοχος ο Σεσίνια για τους γηπεδούχους.

6-7 δυνατό εύστοχο σουτ του Κούσα.

7-7 γκολ και για τον Ταλ.

7-8 προβάδισμα και πάλι ο Παναιτωλικός με τον Παλαιολόγο.

8-8 ο αρχηγός της ΑΕΛ, Κατσιαρός.

8-9 γκολ και από τον Αναστασιάδη.

9-9 ισοφάρισε για μια ακόμα φορά η ΑΕΛ με τον Αραμπατζή.

9-10 η σειρά των πορτιέρο με τον Τζενάμο να νικάει τον Σωτηρίου που απέκρουσε ασθενώς.

9-10 απέκρουσε με το πόδι ο Τζενάμο το πέναλτι του Σωτηρίου.

Δημοσίευση από alkazar Πεμ 22 Δεκ 2011 - 14:26

Καλά ρε δικαιολογείτε έναν τόσο έμπειρο παίχτη , για μια φάση που και ο Τεννές θα έδινε πέναλτυ και το παραδέχονται όλοι , να εκφράζεται με τέτοιο τρόπο για συνάδελφό του ? Δηλαδή τι θα κ'άνουν οι οπαδοί? Θα του πουν και μπράβο?
Αυτός ο άνθρωπος έκανε καριέρα στο εξωτερικό και έπαιξε και σε μεγαλα club?
Δηλαδή στην Γερμανία έτσι μιλούσε? ''Ρωτήστε το καραγκιόζη τον παίχτη σας που έπεσε? ''

Δημοσίευση από Michael Πεμ 22 Δεκ 2011 - 14:30

Όχι, καμία δικαιολογία δεν υπάρχει, έπρεπε να κρατήσει το στόμα του κλειστό, ειδικά μετά από τέτοια ένταση.
Όπως και οι οπαδοί δεν έχουν καμία δουλειά εκεί, να ρωτάνε μετά από τέτοια ένταση αντίπαλους παίκτες, τι και πως.
Τέλος πάντων, ότι έγινε έγινε, σιγά τα ωά, μερικά Γαλλικά άκουσε και τέλος.
Αυτά και στις καλύτερες οικογένειες.....