Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κέρκυρα-Αστέρας Τρίπολης

Πήγαινε κάτω

Κέρκυρα-Αστέρας Τρίπολης Empty Κέρκυρα-Αστέρας Τρίπολης

Δημοσίευση από vour Δευ 1 Νοε 2010 - 15:22

Τη δεύτερη ήττα του στο φετινό Πρωτάθλημα της Σούθπερ Λιγκ γνώρισε ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος, ως τυπικά γηπεδούχος στο ουδέτερο γήπεδο του Παμπελοποννησιακού Σταδίου, έχασε με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης

ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ
Το παιχνίδι είχε παρόμοια εικόνα με το αμέσως προηγούμενο που είχε δώσει ο ΑΟΚ στο ίδιο γήπεδο, δύο εβδομάδες πιο πριν, με αντίπαλο την Καβάλα. Όπως τότε, έτσι ακρ9βώς και τώρα η νησιωτική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καλύτερη κι απέσπασε αποτέλεσμα από τους «Φαίακες». Με τη διαφορά ότι ο Αστέρας δεν πήρε ισοπαλία αλλά… απέδρασε από την Πάτρα με το «τρίποντο» της νίκης, επιτυγχάνοντας την ολική ανατροπή του σκορ.

Ο… ΠΑΡΑΓΩΝ ΚΟΥΡΑΣΗ
Η κούραση της κερκυραϊκής αποστολής έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη και την έκβαση του αγώνα. Εξαιτίας του ξεσπιτώματός της, η ομάδα επί μήνες βρίσκεται μονίμως με… μια βαλίτσα στους δρόμους! Ειδικά στις τελευταίες ημέρες ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ, λόγω του ματς Κυπέλλου που έδωσε κόντρα στη Βέροια. Η αποστολή έφυγε από το νησί την Τετάρτη, αγωνίστηκε στη Βέροια την Πέμπτη, ενώ την επόμενη μέρα μετέβη στη Θεσσαλονίκη, από εκεί «πέταξε» για την Αθήνα και κατόπιν ταξίδεψε στην Πάτρα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το παιχνίδι μεταξύ ΑΟ Κέρκυρα - Αστέρα Τρίπολης ήταν κακό ποιοτικά, με ελάχιστες αξιόλογες φάσεις. Οι «κυανέρυθροι», ξεκινώντας για πέμπτο συνεχόμενο αγώνα με την ίδια εντεκάδα, παρουσίασαν διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο 45λεπτο Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος και πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος η κούραση και η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Οι Αρκάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να πιέζουν και να απειλούν, κυρίως με «στημένες» μπαλιές. Μέχρι το 78ο λεπτό ο ΑΟ Κέρκυρα κρατούσε το υπέρ του σκορ και τη νίκη, αλλά στο τελευταίο 12λεπτο της αναμέτρησης ο Αστέρας κατάφερε να σκοράρει δύο φορές κι «έκλεψε» τους τρεις βαθμούς, χωρίς ουσιαστικά να το αξίζει, αφού ο γκολκίπερ Δημήτρης Κωνσταντόπουλος ήταν… θεατής σε ολόκληρο το 90λεπτο!

«ΕΣΠΑΣΑΝ» ΤΑ ΣΕΡΙ
Η ήττα αυτή του ΑΟΚ έβαλε τέλος στο σερί των πέντε αήττητων αγώνων, ενώ έσπασε και το αήττητο που είχε η ομάδα μέσα στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα της Τρίπολης συνέχισε τα εντυπωσιακά εκτός έδρας αποτελέσματα και χάρη σε αυτή του την επιτυχία προσπέρασε τους «Φαίακες» στη βαθμολογία κι «έπιασε» την ΑΕΚ στην 3η θέση.
Πάντως, η κερκυραϊκή ομάδα παρότι έχασε, εντούτοις παρέμεινε ψηλά στην κατάταξη και απλώς οπισθοχώρησε κατά μία θέση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
Βλέπουμε το παιχνίδι στη… γλώσσα των αριθμών!

ΤΑ ΓΚΟΛ
Στο 36' η κερκυραϊκή ομάδα απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ. Ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Επστάιν με το στήθος έξω από την περιοχή έστρωσε στον Τσίγκα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.
Στο 78' ο Αστέρας ισοφάρισε. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Πουλίδο βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της κερκυραϊκής άμυνας και με κεφαλιά έκανε το 1-1.
Στο 88' η ομάδα της Τρίπολης πέτυχε το νικητήριο γκολ. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Κοντοδήμος δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ουντότζι, ο οποίος από κοντά με σουτ έκανε το 1-2.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ
Στο 16' ο Μάρτινς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρομπέρτο απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο "έχασε" το κοντρόλ κι έδωσε την ευκαιρία στον Βενέτη να τον εμποδίσει.
Στο 21' ο Φυτανίδης σούταρε από μακριά και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 27' ο Λαδάκης επιχείρησε το σουτ, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, και η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.
Στο 30' ο Μακρής σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα πάνω από το δοκάρι.
Στο 34' ο Ρομπέρτο επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πλάγια και ο Αράς, που προσπάθησε να γυρίσει, ήταν σε θέση οφσάιντ.
Στο 43' ο Μακρής σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στον Καλαντζή και πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 49' μετά από κόρνερ από τα δεξιά του Καρέρα, ο Πουλίδο έκανε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 57' ο Στολτίδης σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 64' ο Μπαστία σούταρε λίγο πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Στο 79' ο Επστάιν έκανε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής και η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 84' ο Καρέρα μόνος στα δεξιά της περιοχής επιχείρησε το σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Κωνσταντόπουλος, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γκουστάβο, αριστερά ο Κοντοδήμος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Βενέτης και Μαϊστόροβιτς. Στα αμυντικά-χαφ έπαιξαν οι Στολτίδης και Μακρής, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Καλαντζής, αριστερά ο Επστάιν και στο κέντρο ο Φλαβίνιο. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Τσίγκας.

ΤΟ… ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ
ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ: ΑΟ Κέρκυρα – Αστέρας Τρίπολης 1-2
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Πρωτάθλημα Superleague (8η αγωνιστική)
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010
ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 15:00
ΓΗΠΕΔΟ: Παμπελοποννησιακό Στάδιο Πατρών
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 400
ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ: Όχι
ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ: 36’ Τσίγκας πλασέ 1-0, 78’ Πουλίδο κεφαλιά 1-1, 88’ Ουντότζι, σουτ 1-2
ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Στολτίδης (89' Δεινόπαππας), Μακρής, Επστάιν, Φλαβίνιο (61' Ηλ. Ιωάννου), Καλαντζής (85' Μακρυδημήτρης), Τσίγκας. (Στον πάγκο έμειναν οι: Αποστολίδης, Δ. Ιωάννου, Γιάντσης, Μάρκοβιτς).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ορόθκο, Πουλίδο, Ουριμπάρι, Λαδάκης, Μπαστία, Αράς (62' Φορτούνης), Καρέρα (86’ Τσαμπούρης), Μάρτινς, Ρομπέρτο (46' Ουντότζι). (Στον πάγκο έμειναν οι: Αναστασόπουλος, Κρις, Φράνκου, Πιπίνης).

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)
Πρώτος βοηθός: Δημήτρης Μποζατζίδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Δεύτερος βοηθός: Νίκος Δημόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Τέταρτος διαιτητής: Μάριος Λαμπρόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 29' Πουλίδο (για φάουλ στον Στολτίδη), 35' Μακρής (για φάουλ στον Μάρτινς), 44' Ουριμπάρι (για φάουλ στον Φλαβίνιο), 48' Βενέτης (για φάουλ στον Ουντότζι), 88' Ουντότζι (γιατί έβγαλε τη φανέλα όταν σκόραρε), 90' Τσαμπούρης (για φάουλ στον Επστάιν), 90' Ντεγκρά (για καθυστέρηση)

Δημοσίευση από vour Δευ 1 Νοε 2010 - 15:23

Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος του αγώνα μεταξύ ΑΟ Κέρκυρα – Αστέρα Τρίπολης (1-2), οι προπονητές των δύο ομάδων προέβησαν στις ακόλουθες δηλώσεις:

Μπάμπης Τεννές:
«Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε φάσεις και που το 0-0 θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, μπήκαν τρία γκολ, δυστυχώς τα δύ εις βάρος της ομάδας μας και χάσαμε ένα ματς στο οποίο ο τερματοφύλακάς μας δεν έπιασε καθόλου τη μπάλα. Υπάρχει στενοχώρια, αλλά είμαστε ικανοποιημένοι από την προσπάθεια και την πορεία μέχρι τώρα. Ότι κι αν πεις μετά από ήττα μπορεί να ακουστεί σαν δικαιολογία, αλλά σε δέκα μέρες μόνο μια μέρα μείναμε στο νησί. Τις υπόλοιπες εννέα ταξιδεύαμε και ήταν επόμενο να υπάρχει κούραση. Το αντιμετωπίζουμε όπως όταν κερδίζαμε και λέγαμε ότι πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Το ίδιο και τώρα. Έγινε μια ήττα που δεν την αξίζαμε, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Έχουμε κερδίσει και ματς ενώ δεν το αξίζαμε. Μας το φύλαγε στην Πάτρα στο τελευταίο ματς να χάσουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τους ανθρώπους της Πάτρας».

Βαγγέλης Βλάχος:
«Μια ακόμα επιτυχία της ομάδας μας εκτός έδρας με καλή εμφάνιση σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Υπάρχει σαφώς ικανοποίηση από όλους, συγχαρητήρια στους παίκτες, αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές. Συνεχίζουμε με τον ίδιο ρυθμό γιατί θα ήταν άδικο για τους παίκτες να μη γεύονται με χαρές την προσπάθεια που κάνουν. Εύχομαι καλή πορεία στην Κέρκυρα.Είχαμε τον έλεγχο στο κέντρο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, υστερήσαμε σε άλλες γραμμές που περιμέναμε ότι θα πάμε καλά, όμως στο νευραλγικό χώρο του κέντρου ήμασταν καλοί. Ο στόχος του Αστέρα είναι να μείνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα στην Κατηγορία και να παίζουμε καλά για να ευχαριστιέται ο κόσμος κι εμείς οι ίδιοι. Στο δεύτερο ημίχρονο τρέξαμε περισσότερο και είναι μια καλή ευκαιρία να συγχαρώ τους συνεργάτες μου γι' αυτό, τον Γιώργο Πήδουλα, το Στάικο Βεργέτη, τον Τζέρι Ούγκεν και το Λευτέρη Ρούμπη».